Előadóművészettől a művészetfilozófiáig

Image
borito

Előadóművészettől a művészetfilozófiáig

Felolvasószínház és könyvbemutató szimpózium
Location
Bajor Gizi Színészmúzeum
1124 Budapest, Stromfeld Aurél út 16.
Date range
12 February 2025 15:00
Price
A belépés díjtalan

A Színház- és Filmművészeti Egyetem és az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet szeretettel meghívja önt a L’Harmattan kiadó gondozásában megjelenő SZFE Könyvek könyvsorozat két kötetének bemutatójára, mely az SZFE Alkotóműhelyek Hete keretében kerül megrendezésre.

 

15:00 Köszöntők:

 

Bodolay Géza, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgatója

Sepsi Enikő rektor asszony, az SZFE könyvek sorozat szerkesztője

 

A könyvsorozat a Színház- és Filmművészeti Egyetem és a L’Harmattan Kiadó együttműködésében jelenik meg. A helyszínen mindkét kötet megvásárolható a rendezvény idején.

 

15:10 Kocziszky Éva: Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében

A szerzővel Boros Gábor filozófiatörténész, a kötet szakmai lektora és Kaj Ádám, az SZFE doktorandusza beszélget.

 

Kocziszky Éva a Színház- és Filmművészeti Egyetem professzora, magyar–német–ógörög szakos képzettséggel. Fő kutatási területe a dráma- és költészettörténet mellett az antik kultúra kortárs jelenléte, a kereszténységre vagy alapszövegére, a Bibliára irányuló gondolkodói és művészi aktusok vizsgálata. Az Antifilozófusok II. a szerző korábbi könyvének folytatása, melyben a filozófiát egyfajta belső ellenzékével szembesítette. E mostani kötet többszörös egybefonódásokat mutat be: filozófia és ellenzéke, a történeti és a kortárs gondolkodás, nem csak bibliai ellenszövegével, de a vele dialógusba lépő képzőművészeti alkotássokkal együtt képez értelmezési folyamatot.

 

16:00 Százhúszból hét. Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből

A kötet szerzői: Márfi Márk, Németh Nikolett, Kovács Viktor–Kovács Dominik, Szabó Róbert Csaba, Komán Attila, Péter Beáta, Berettyán Nándor. A szerzőkkel Szabó Attila, a kötet szerkesztője beszélget, majd részletek hangzanak el a kötetben szereplő színdarabokból. A felolvasások összeállításában közreműködnek az SZFE harmadéves dramaturgszakos hallgatói (Czene-Polgár Donát, Molnár Kata Rozália, Szabó Csenge). Az Örkény István drámaírói ösztöndíjat 1998 óta ítéli oda a szakértőkből álló kuratórium negyven év alatti szerzőknek: jelen antológia az elmúlt öt év díjazott pályaműveiből közöl válogatást. Az ösztöndíjat a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Petőfi Irodalmi Múzeum kezeli, szakmai lebonyolító az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet.

 

Kocziszky Éva: Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében

„Kocziszky Éva korábban már megjelentetett egy Antifilozófusok című kötetet, a mostani kézirat ennek a folytatása. Ez a vállalkozás már az első kötetben is izgalmas volt amiatt, hogy a filozófiát egyfajta belső ellenzékével szembesítette, a dekonstruktív gondolkodás jeles kortárs alakjaival. E mostani kézirat ennél jóval többre vállalkozik: többszörös egybefonódásokat mutat be – stílszerűen kiazmusoknak is mondhatnánk őket: a filozófia és ellenzéke szál természetesen megmarad, de hozzájön a történeti és a kortárs filozófia egybefonása, a hívőé és a nem hívőé vagy eretneké, a szövegé és a képé, s végül a legfontosabb: a Bibliáé. Nagyon személyes a vállalkozás, a szerző programszerűen elveti a hiánytalanságra s konzisztens zártságra törekvő rendszer gondolatát, amelyet inadekvátnak tekint az utóbbi kétezer év végére kialakult emberi szituációnk megragadására. Részben ez teszi kortársunkká a korábbi gondolkodók közül választott példáit: Augustinust, Assisi Ferencet, Hamannt. Mint akár az itt idézett két szent nevének írásmódjából is kitűnik, Kocziszky nem kapcsolódik valamilyen egyházi perspektívához. Elveti a dogmatikai szisztematikusság célkitűzését éppen úgy, mint a rendszeres filozófiáét, rokon értelemben dogmatikusnak tekintve őket. A legkülönbözőbb válságoktól szabdalt emberi valóságunkat nem lehet befogni ilyen rendszerességgel, ami óhatatlanul valamilyen rendszertörekvést igyekszik beleolvasni a Könyvek könyvébe is ahelyett, hogy a maga paradoxonjaival, ellentmondásoktól sem visszariadó mivoltában igyekezne megérteni. Ez utóbbi törekvés az, amit a szerző felvállal egyrészt a szövegekben, másrészt a képek kiválasztásával már magában is, de ezt felerősítve a képek nyomán írt bibliai reflexiók révén.”

Prof. dr. Boros Gábor

 

Százhúszból hét. Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből

„Ez a mostani kötet a »fiatal« magyardráma népszerűsítésének misszióját teljesítve mindössze arra vállalkozik, hogy egy szándékoltan szubjektív válogatást adjon közre az elmúlt szűk öt év ösztön-díjasainak elkészült műveiből, remélve, hogy az a gyakorlati és elméleti színházioktatásban haszonnal lesz forgatható […].A szándékunk az volt, hogy a rendelkezésre álló alkotások közül lehetőlegsokféle dramatikus nyelvet, megközelítés-módot és bemutatott témát felvillanthassunk, »budapesti«, »vidéki« és »határontúli« szerzőket és problémákat egyaránt, az olvasó pedig majd maga döntse el, hogy a darabok kirajzolnak-e bármiféle – adabsurdum »generációs« – mintázatot. Bár az Örkény István drámaírói ösztöndíjat 1998 óta ítéli oda a szakértőkből álló kuratórium fiatal szerzőknek, ebbe az antológiába csak az elmúlt szűk öt év díjazott pályaművei közül fért bele hét alkotás. A szerkesztő azzal a nem titkolt céllal válogatott az ösztöndíjasok friss munkái között, hogy az ennek eredményeképpen összeálló kötet használható legyen a színházi oktatásban, akár tájékozódási, elemzési céllal lapozták fel az érdeklődők, akár rendezőként a színre vitel igényével. Az itt közölt művek kiválasztásakor nem az esztétikailag vagy dramaturgiailag „legjobbnak” gondolt darabok bemutatása volt a cél, és az sem számított, hogy volt-e már felolvasószínházi vagy színpadi premierjük a szóban forgó alkotásoknak. Ez a könyv a párhuzamosan egymás mellett létező dramatikus nyelvek és hangok megszólaltatásával a „fiatal” magyar dráma népszerűsítésének a feladatát vállalja fel, ezzel is segíteni próbálván a szerzőket „a laptól a színpadig” vezető göröngyös úton.”

Szabó Attila, színháztörténész, a kötet szerkesztője

 

 

A programon való részvételhez REGISZTRÁCIÓ szükséges a szebenyi.agnes@oszmi.hu e-mail-címen.